Parasole z nadrukiem – krótka historia ich powstawania

Parasole z nadrukiem

Parasole z nadrukiem

Parasole z nadrukiem to w ostatnim czasie bardzo popularny gadżet reklamowy. Takie parasole cieszą się szczególnym zainteresowaniem na wszelkich imprezach masowych organizowanych wiosną i jesienią, kiedy to są nam wręcz niezbędne. Każdy z nas posiada choć jeden parasol w swoim domu i wszystko jedno, czy jest to malutki składany model, czy ten wyjątkowo lekki ze stelażem wykonanym z aluminium, czy tradycyjny z dużą drewnianą rączka. Parasole mają być naszymi obrońcami przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wyżej wymieniony deszcz, śnieg czy ostre, palące słońce.

Niewiele osób jednak wie, że mają one bardzo bogatą historię. parasole z nadrukiem to ulepszona wersja tych, które pojawiły się na świecie około czterech tysięcy lat temu. Pierwsi mogli się nimi cieszyć mieszkańcy Egiptu i Chin. W ich czasach parasolka była czymś niezwykłym, przedmiotem, którym mogła posługiwać się wyłącznie elita. Służyły one głównie jako ochrona przed słońcem koronowanych głów stąd wzięła się ich nazwa, która w dosłownym tłumaczeniu brzmi „słońcochron”. W celu ochrony przed deszczem parasol pierwszy raz został zastosowany w Chinach. W wyniku tego zaczęto produkować go z papieru pokrytego warstwą tłuszczu, dzięki której nie przemakał. Był on jednak przez długi czas przedmiotem użytkowanym wyłącznie przez kobiety. Do Europy parasole dotarły dzięki Grekom.

Ludzie coraz bardziej przekonywali się do tych przedmiotów i wymyślano coraz to nowsze i bardziej wyszukane modele. W 1715 roku stworzono nawet pierwszy parasol, który można było złożyć, co znacznie ułatwiło jego przenoszenie. Liczba parasoli stopniowo ulegała zwiększeniu, aż w końcu zaczęto produkować je masowo.

Fakt, jak pożytecznym urządzeniem jest taki zwykły kawałek materiału umieszczony na odpowiednim stelażu zainspirował twórców reklamy do wykorzystania ich jako powierzchni reklamowej, która będzie w deszczowe dni wędrowała w naszych rękach ulicami różnych miast. Parasole z nadrukiem, które dzisiaj są tak łatwo dostępne i które wraz z upływem lat zostały przysposobione do nowej roli zawdzięczamy pomysłowości i zaradności naszych przodków.